fbpx
-4.2 C
Skopje

Владиката Петар против ставовите на ЛГБТ заедницата за истополови бракови

АКТУЕЛНО

Ако требаше да се мажат со мажи и жени со жени, Господ немаше да ги создаде Адам и Ева, рече Владиката Петар.

Да внимаваме во каков дух ќе ги воспитуваме идните генерации, дали ќе ги учиме на вистинските вредности или на нешто друго, апелираше денеска Владиката Петар од дворот на манастирот Свет Јован Крстител во селото Слепче на отворањето на демирхисарското културно лето. Ако ни се нудат еднополови бракови тогаш бракот не е ништо, рече Владиката Петар.

– Ако требаше да се мажат мажи со мажи и жени со жени, Господ немаше да ги создаде Адам и Ева, изјави Владиката Петар

Тој посочи дека тоа силно ќе се одрази на вредносниот систем на младите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -