fbpx
4.8 C
Skopje

Зошто Лукаку повторно се соединува со Мурињо во Манчестер Јунајтед – три години откако го збриша?

АКТУЕЛНО

Лукаку во Манчестер Јунајтед, и покрај тоа што Мурињо се ослободи од него додека беше тренер на Челси.

Откако беше префрлен на позајмица во Вест Бром и Евертон во текот на своите три години на Стемфрод Бриџ, Лукаку на крајот му беше продаден на Тофеи откако учевствуваше во само 10 лигашки натпревари под водство на Мурињо.

Лукаку за ESPN вели: Мурињо е човек за кој сакав да играм кога имав 10 години, па фактот дека имам можност да играм со него, под негово водство е одлично. Ние сме во контакт. Тој ми објасни многу нешта за клубот и за тоа што тој очекува од мене.

Знаете, бевме заедно во различни околности. Очигледно, прв пат кога го запознав, уште бев младо дете бев желен да играм и тој ја разбра мојата одлука зошто си заминав во тоа време. Се вратив на теренот. Сега имам 24 години. Јас сум возрасен човек, тој гледа дека јас сум станал позрел во текот на годините, па навистина сум благодарен за можноста што ми ја даде повторно.

Лукаку: Кој може да го одбие Манчестер?

Тој додаде: “Мислам дека Мурињо сака да ме подобри, да ме направи подобар играч отколку што сум денес, што е добро, јас секогаш сакам да се подобрувам.

Тој знае како да ги направиме играчите подобри, но и како да ги направи победници. За мене, мислам дека тоа е совршена можност.

Јас сум 24 години. Никогаш не сум освоил голем трофеј, но јас сум желен да освојам нешто и да бидам дел од тимот кој победува трофеи, и мислам дека тој е вистинскиот човек кој ќе ми помогне во тоа“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -