fbpx
2.8 C
Skopje

Трилатерална средба во Солун меѓу лидерите на Грција, Србија и Бугарија

АКТУЕЛНО

Прашањата за безбедност и стабилност во Западен Балкан ќе биде во фокусот на интерес на трилатералниот самит на лидерите на Грција, Србија и Бугарија што ќе се одржи денеска во Солун, на чија агенда ќе се најде и спорот на Грција и Македонија за името, објави „Катимерини“.

Премиерите Алексис Ципрас, Бојко Борисов и Александар Вучиќ се очекува исто така да разговараат за железничкото поврзување на Солун со Бургас и Белград, како и за енергетска соработка меѓу трите земји. На средбата на Цирпрас и Вучиќ ќе и претходи состанок на советот за соработка на која ќе учествуваат сите министри.

На  трилатералната средба во Солун  ќе присуствува и  претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -