fbpx
4.8 C
Skopje

ФИФА одлучи: Кристијано Роналдo е НАЈДОБАР фудбалер за 2016 година

АКТУЕЛНО

Како и што се очекуваше, најдобар фудбалер за 2016 година според ФИФА е прогласен Кристијано Роналдо кој имаше година за памтење.

Португалецот со својот тим Реал Мадрид ја освои титулата во Лигата на шампионите, а летово стана и европски шампион со националниот тим на Португалија.

Роналдо  во финалниот избор ги победи Лео Меси и Антоан Гризман, а како што е познато во гласањето учествуваа капитените и селекторите на сите светески репрезентации, членки на ФИФА.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -