fbpx
36.8 C
Skopje

Борисов се сретна со Хојт Ји- евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан главен приоритет на Бугарија

АКТУЕЛНО

Процесите во земјите од Западен Балкан беа меѓу темите на средбата на премиерот Бојко Борисов со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Ји.

Премиерот Борисов го нагласи значењето на европската перспектива за земјите од регионот. Тој истакна дека прашањето за нивно припојување кон Европската унија ќе биде еден од приоритетите на Бугарија, кога ќе го преземе ротирачкото претседателство на Советот на ЕУ во 2018 година

Борисов ги нагласи можностите за поврзување меѓу земјите од Западен Балкан и оние од ЕУ со вклучување на Коридорот №8 во Берлинскиот процес.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -