fbpx
2.3 C
Skopje

Стана јасно зошто Нејмар се чуди за ПСЖ

АКТУЕЛНО

Напаѓачот на Барселона Нејмар се уште се чуди дали да премине во Пари Сен Жермен, но причината се крие во Лионел Меси, Луис Суарес и компанија.

Вчера се појави информација, дека двата фудбалери на Барса успеале да го убедат бразилецот, дека стадионот Камп Ноу е правилното место за него.

Другите исклучително активни во задачата Нејмар да биде задржан во тимот биле централниот дефанзивец Жерард Пике и новиот тренер. Според БФМ ТВ вистината е сосема различна. Нејмар не бил сигурен, дека во ПСЖ ќе успее да ги запази правилата на УЕФА за финансиски ферплеј (ФФП), според кој даден клуб не може да дава 30 милиони евра за период од три години.

А задачата пред парижаните е доста сложена, затоа што тие имаат намера да ја платат сумата, која е заложена во клаузулата за откупување – 222 милиони евра. Нејмар бил загрижен дека ПСЖ ќе биде исфрлен од Шампионската лига, што може да му ја сруши неговата желба да се бори за Златната топка.

Од ПСЖ пак го убедуваат Нејмар, дека ако потпише личен спонсорски договор со инвестициониот фонд Oryx Qatar Sports Investments, клубот нема да биде казнет.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -