fbpx
8.8 C
Skopje

Ќе се пука во секој што намерно предизвикува пожари

АКТУЕЛНО

Војската во индонезиска провинција Џамби нареди да се пука во секој кој намерно пали оган во шумските области.
Наредбата е издадена во моментот кога власта се бори со многу пожари во регионот.

-Целта е конечно тоа на луѓето да им се стави до знаење, откако многупати досега беа предупредени. Целта е да покажеме дека сме сериозни и одлучни, се вели во соопштението на армијата од покраината Џамби.

Индонезиските медиуми пренсоа дека иста наредба е издаден аи во јужната провинција Суматра, која се наоѓа на островот Суматра.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -