35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Најомразениот човек на светот наскоро зад решетки: Му се закануваат 20 години затвор!

Озлогласениот Мартин Шкрели, претседател на фармацевстската компанија „Туринг“ кој своевремено цената за лек за ХИВ вирусот драстично ја зголеми од околу 13 на 750 долари, прогласен е виновен за измама на инвеститори.

Федералното обвинителство на САД го прогласи за виновен по три точки од обвинението од вкупно осум, а доколку биде осуден, му се заканува затворска казна од 20 години. Тој е обвинет за наводни малверзации со два неуспешни хеџ фондови поврзани со неговата фармацевтска компанија „Ретрофин“.

Меѓутоа, се чини дека тој воопшто не се плаши и смета дека нема да добие голема затворска казна: „Сфаќам, не повеќе од 6 месеци“, напиша Шкрели на Твитер одговарајќи на прашањето колку висока казна го очекува.

поврзани објави

Последни објави