10.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024
Платено политичко рекламирање

Северна Кореја не се шегува: Поседува плутониум за производство на десет нуклеарни бомби

Се чини дека најавите на лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун дека неговата држава поседува голема воена моќе не се само блеф, туку реалност.

Официјален Сеул, односно соседот Јужна Кореја денес обелодени дека Северна Кореја поседува доволно плутониум за производство на десет нуклеарни бомби. Ова реакција доаѓа десетина дена откако Пјонгјанг предупреди дека ќе изврши тестирање со интерконтинентална ракета.

Како што истакна министерот за одбрана на Јужна Кореја, нивниот сосед во моментото поседува најверојатно околу 50 килограми килограми плутониум кој може да се користи за бомби, количество доволно за изработка на 10 нуклеарни боеви глави.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img

Последни објави