fbpx
-1.2 C
Skopje

Северна Кореја не се шегува: Поседува плутониум за производство на десет нуклеарни бомби

АКТУЕЛНО

Се чини дека најавите на лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун дека неговата држава поседува голема воена моќе не се само блеф, туку реалност.

Официјален Сеул, односно соседот Јужна Кореја денес обелодени дека Северна Кореја поседува доволно плутониум за производство на десет нуклеарни бомби. Ова реакција доаѓа десетина дена откако Пјонгјанг предупреди дека ќе изврши тестирање со интерконтинентална ракета.

Како што истакна министерот за одбрана на Јужна Кореја, нивниот сосед во моментото поседува најверојатно околу 50 килограми килограми плутониум кој може да се користи за бомби, количество доволно за изработка на 10 нуклеарни боеви глави.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -