3.8 C
Skopje
Sunday, December 3, 2023

ВИДЕО: Швеѓанката Кхади – новата атлетска ѕвезда која скока со најмали гаќи

Кхади Викторија Сагни за многумина ова име не претставува ништо пособно, но тоа е атлетичарка кој според најавите ќе биде новата ѕвезда.

Оваа спортиска е од Шведска и има 23-години, а по мајка е од Гамбија. Притоа нејзината фамилија ја сочинуваат и седумина браќа и сестри.

Кхади се натпреварува во троскок и скок во далечина, а веќе на првите Летни Олимписки игри за млади се закити со злато. Таа дебитирале меѓу сениорките на неверојатни 16 години.

Сепак Кхади вниманието на јавноста не го привлече само поради техниката при скокот и големата брзина на залетиштето. Она што ја прави посебно атрактивна е нејзиниот изгледа, но и тоа што одбира екстремно мала големина на спортската опрема што дополнително ги истакнува нејзините атрибути.

https://www.youtube.com/watch?v=suR8FOlKLGI

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -