30.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

337 луѓе повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржувањето на референдумот за независност

Каталонската регионална Влада соошти преку Твитер дека 337 луѓе се повредени во „насилствата на шпанската полиција“ за време на одржувањето на референдумот за независност.

Портпаролот на таа влада Жорди Трули ги објави тие бројки и на прес конференција на која ги обвини шпанските полицајци за бруталност.

Трули го обвини и шпанскиот премиер Маријано Рахој дека е одговорен за насилствата.

поврзани објави

Последни објави