18.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

ИСИС ја презеде одговорноста за вооружениот напад во Лас Вегас

„Исламската држава“ ја презеде одговорноста за нападот во Лас Вегас, во кој најмалку 50 луѓе беа убиени, 406 лица се повредени, објави весникот „The Independent“.
„Напаѓачот во Лас Вегас беше војник на Исламската држава, неговата акција е дел од нашите повици за напади врз земјите што се дел од напади врз земјите од меѓународната коалиција“, објави агенцијата Амак, блиска до терористичката организација „Исламска држава“. Агенцијата соопшти дека напаѓачот го прифатил исламот пред неколку месеци.

поврзани објави

Последни објави