fbpx
23.8 C
Skopje

На Иран му е одобрен увоз на 130 тони ураниум

АКТУЕЛНО

Светските сили му од одобрија на Иран увоз од додатни 130 тони ураниум. Заедничката група за пратење на нуклеарниот договор, кој го чинат Иран и Групата 5+1, му одобрила на Техеран купување од додатни 130 тони ураниум на состанокот во Виена, истакна потпаролот на Меѓународната организација за атомска енергија Бехрус Камалванди.

Спрема неговите зборови, Иран и порано купил 220 тони ураниум и сега има вкупно 350 од тој материјал. По нуклеарниот договор на Иран му е забрането да произведува обогатен ураниум, а исто така му е укината економската санкција. На иранците им е дозволен да вршат истражување во добротворни цели.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -