7.8 C
Skopje
Wednesday, February 28, 2024

Тенисерката со најголеми гради за првпат првпат се искачи челното место на ВТА

Тенисерката од Романија, Симона Халеп која во јавноста е позната како спортистката во овој спорт која што има најголеми гради, за првпат во кариерата стана прва тенисерка на Светот.

Халеп денес во полуфиналето од ВТА турнирот во Пекинг, славеше над Јелена Остапенко со 2-0 во сетови и на тој начин се избори за финале. Сепак тоа за неа не е најголема радост на денот, туку таа конечно стана лидер на ВТА листата.
На првото место на ВТА листата, Халеп ја прескокна шпанката Гарбине Мугурузу и сега како првопласирана има 6175 бода, односно 40 повеќе во однос на втората тенисерка од Шпанија

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -