7.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Порошенко: Украина ќе стане дел од НАТО

Претседателот на Украина, Петро Порошенко, изрази уверување дека неговата земја ќе стане дел од  ЕУ и НАТО. Шефот на државата ја даде изјавата, за време на свечената церемонија на заклетвата на новата генерација кадети на киевското воено училиште. Порошенко ја искажа својата доверба во новата класа, велејќи дека “нема сомневање дека пред него се наоѓаат идните офицери
и генерали, амбасадори и министри, можеби дури и иден генерален секретар на НАТО, бидејќи Украина ќе стане членка на Алијансата “.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -