37.8 C
Skopje
Sunday, July 14, 2024

ВИДЕО: Нови немири во Украина – нападнат пратеник, се бара оставка од Порошенко

Во Киев денес започнаа нови антивладини протести од неколку илјади луѓе кои пред парламентот бараат оставка  во претседателот Петр Порошенко да си даде оставка.

За време на протестите физички нападнат е пратеникот од партијата на Порошенко, Олег Барн.

Организатор на протестите е поранешниот грузиски претседател, а сега украински опозиционер, Михаил Сакашили кој истакна дека Порошенко е одговорен за „сиромаштијата и понижувањето“.

Организаторот на протестите има барање за измена на украинскиот изборен законик за да би се зголемила конкуренцијата меѓу партиите. Исто така бараат и формирање на анти корупциски суд.

Демонстрантите пред парламентот подигнаа шатори и ветија дека ќе протестират и останат таму се додека не им се исполнат барањата.

 

поврзани објави

Последни објави