7.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Кривичен суд пресече: „Бомбите“ неможат да служат како докази во шест случаи

Кривичниот суд Скопје 1 денес донесе одлука дека „бомбите“ т.е прислушкуваните разговори од случаите „Титаник“, „Титаник 2“, „ТНТ“, „Тенк“, „Тревник“ и „Тифани“, неможат да служат како доказ. Од СЈО најавија жалба на овие одлуки на судиите од Кривичниот суд.

Судот неодамна донесе иста одлика и за предметите „Тендери“, „Топлик“ и „Тортура“, но сепак скопска Апелација одличи поинаку, со што бомбите можат да се користат како докази.

СЈО во текот на летото до Кривичниот суд достави 17 обвиненија, во кои се опфатени луѓе од врвот на ВМРО-ДПМНЕ.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -