fbpx
12.8 C
Skopje

Човекот кој изгради прекрасен дом во пештера стара 700 години

АКТУЕЛНО

До овој момент сите сме виделе голем број на извонредни алтернативни структури за живеење. Без разлика дали тоа е нешто иновативно како земјена колиба или како минимизирање како мал дом, се повеќе и повеќе луѓе се повлекуваат од традиционалното живеење.

И покрај овој навидум тренд, се сомневаме дека некогаш сте виделе простор сличен на оној што го изградил Анџело Мастропиеро, поранешен шеф на австралиската компанија за регрутирање.

Десет години по наоѓањето на засолниште во пештерата за време на некоја бура, Анџело одлучил да го купи 700-годишното природно засолниште во Вустершир, Велика Британија. Но, наместо едноставно да го поседува необичниот имот, Анџело почнал проект за реновирање, каков што немало до сега, со кршење, сечење и пробивање на својот пат до апсолутниот дом од соништа за секој обожавател на Господарот на прстените.

По повеќе од 1000 часа работа и околу 160.000 фунти, 38-годишниот човек изградил прекрасна недвижнина со многу луксуз, вклучувајќи и туш од дождовна вода и камин на дрва.

Она што ја прави приказната на Анџело уште поинтересна е дека му била дијагностицирана мултиплекс склероза во 2007 година, оставајќи го привремено парализиран. Здравствената состојба го потсетила на важноста да се биде свесен за неговото здравје и да се опкружува со место за живеење, каде што може да биде среќен и здрав.

Тогаш Анџело ја купува 700-годишната пештера, која е врежана во песочни карпи стари 250 милиони години. Има и кратко видео со извонредниот дом:

 

Освен што овој дом е прекрасен, она што посебно треба да се цени за живеалиштето е тоа што покажува колку многу алтернативни опции за домување навистина постојат. Колку повеќе алтернативни структури се изградени и промовирани, толку е поголема веројатноста тие да останат растечки тренд.

 

Ливадџија

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -