fbpx
19.8 C
Skopje

ВИДЕО: „Остров“ ѓубре на Карибите

АКТУЕЛНО

 Фотографот, Карлоин Пауер за време на една нуркачка мисија открила голем подвижен „остров“ од ѓубре во морето на Карибите.
„Глетката беше поразителна и одврта. Ми ја намали верата во човечноста. Бевме на дневен излет со цел да ја истражиме подводната флора и фауна. Сепак кога стигнавме на едно од местата, тоа се наоѓаше точна под она ѓубре“, објасни Пауер.
Се претпоставува дека отпадот доаѓа од реката Мотагуи во Гватемала која наводно веќе подолф период е извор на загаденоста околу брегот на Хондурас.

 

https://www.youtube.com/watch?v=GSMGKwZBaWM

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -