fbpx
6.8 C
Skopje

Бугарската Влада ќе го претстави предлогот за ратификација на Договорот со Македонија пред бугарскиот парламент

АКТУЕЛНО

Бугарската влада денеска треба до Народното собрание да достави предлог-закон за ратификација на Договорот за добрососедство со Македонија. Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, најави дека се очекува Договорот за добрососедство да биде ратификуван во Собранието на Бугарија до крајот на неделава. Со Договорот се предвидува унапредување на севкупната соработка, а меѓу другото и формирање комисија за историско-образовни прашања на паритетна основа, која треба да придонесе за објективно и засновано на докази научно толкување на историските настани поврзани со двете земји

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -