fbpx
11.8 C
Skopje

Заев се сретна со турската амбасадорка Кара: Македонија и Турција го продлабочуваат пријателството

АКТУЕЛНО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорката на Република Турција во Македонија, Еркал Кара.

Амбасадорката Кара изрази благодарност за можноста за оваа средба и му честиташе на премиерот Заев за успешно спроведените избори и за победата на владината коалиција која ја оцени како израз на поддршката на актуелните политики на Владата на Република Македонија.

Премиерот Заев и амбасадорката Еркал Кара разговараа на повеќе теми од интерес на двете земји. Посебно внимание посветија на соработката на планот на безбедносните политики, како и на поддршката за претстојните активности на Република Македонија во однос на евро-атлантските аспирации.

На средбата заеднички е поздравено длабокото пријателството меѓу Македонија и Турција и е изразена определеност за унапредување на соработката на економски план, како и во сите други области од интерес на граѓаните на двете држави.

Претседателот на Владата на Република Македонија и амбасадорката на Турција во нашата земја разговараа и за интензивирање на постапката за организирање на официјална посета на делегација на Владата на РМ на Турција, како и за посета на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на нашата земја.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -