fbpx
16.8 C
Skopje

ВИДЕО: Во Италија, брат на мафијаш среде интервју претепа новинар на РАИ

АКТУЕЛНО

Новинар на италијанската РАИ беше физички нападнат и претепан за време на среде интервју што го регистрираше и камерата.

Напаѓачот по име Роберт Спадо  е брат на италијански мафијас Кармин кој во 2016 година беше осуден на 10 години затвор поради изнудување пари и злосторничко здржување.

Новинарот беше нападнат по прашањето до Спадо за неговото пријателство со претседателот на неофашистичкото движење, Казапаунд .

https://twitter.com/messicano69/status/928365938784849920

Напаѓачот го удри со глава, а потоа и со метална шипка, па се нафарли и кон камерманот.  Обвинителството во Рим веќе отвори истрага, па на напаѓачот му се заканува затворска казна до 3 години.

Сепак, насилникот и натаму е на слобода и не е приведен бидејќи според тамошните закони, притвор следува доколку оштетениот по болничкиот преглед добие 20 дена боледување поради тешките телесни повреди.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -