Mon. Oct 2nd, 2023

Утрово во Киргистан се срушил турски товарен авион „Боинг 747“, а животот го загубили околу 32 лица, од кој што најмалку 6 се деца.

Падот на авионот според полицијата е грешка на пилотот, кој при слетување ја промашил пистата поради густата магла и слетал во населено место. Жртвите повеќето се жители на селото.

Според управата на аеродромот, авионот требало да слета во Манас, на само 25 километри од главниот град Бишкек, кој се движел на релација Хонг Конг кон Истанбул.

By D.S

Leave a Reply

Your email address will not be published.