13.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

ВИДЕО: Турски авион се урна во Киргистан, најмалку 32 жртви

Утрово во Киргистан се срушил турски товарен авион „Боинг 747“, а животот го загубили околу 32 лица, од кој што најмалку 6 се деца.

Падот на авионот според полицијата е грешка на пилотот, кој при слетување ја промашил пистата поради густата магла и слетал во населено место. Жртвите повеќето се жители на селото.

Според управата на аеродромот, авионот требало да слета во Манас, на само 25 километри од главниот град Бишкек, кој се движел на релација Хонг Конг кон Истанбул.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави