fbpx
11.8 C
Skopje

Израел: Не се откажуваме од воен напад на Сирија

АКТУЕЛНО

Израел денес, ден откако Русија и САД потпиша договор за прекин на огнот во Сирија, објави дека ќе продолжи со воените напади на Срија со цел да се спреч шиитски Иран и неговите сродни шиитски полиции да се прошират спрема границите на нивната држава.

Американскиот претседател Доналд Трам и рускиот Владими Путин во сабота се договорија дека ќе ги продолжат заедничките напор во борба против ИСИЛ до негово комплетен пораз.

Исто така падна договор за стабилизација во Сирија кога ќе заврши граѓанската војна, а тоа го вклучува продолжувањето на примирјето до 7. јули во југозападниот дел каде што Сирија граничи со Израел и Јордан.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -