3.8 C
Skopje
Wednesday, November 29, 2023

Според грчките медиуми Нимиц ќе даде предлог за името

Според грчките медиуми Метју Нимиц на следната средба со претставниците на Грција Адамантиос Василакис и на Македонија Васко Наумовски закажана на 20 и 21 ноември во Њујорк ќе излезе со конкретен предлог за решавање на спорот. Атина очекува по победата на премиерот Зоран Заев на локалните избори и стабилизацијата на неговата Влада, од Македонија да продолжи со активностите на „добра волја“ со кои ќе покаже дека го напушта иредентизмот, како што се промената на името на Аеродромот во Скопје и отстранување на спомениците поставени во времето на Никола Груевски.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -