fbpx
16.8 C
Skopje

Градоначалникот на Солун Бутарис во посета на Скопје

АКТУЕЛНО

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис на денешната средба во Скопје со скопскиот градоначалник Петре Шилегов, како што е најавено ќе разговара за развивање на соработката меѓу двата града. Предвидено е Бутарис да биде примен од претседателот на државата Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи на Никола Димитров. По средбата на премиерот Зоран Заев со градоначалникот на Солун ќе следува и заедничка изјава. Планирана е средба и со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Како што јавија грчките медиуми на разговорите нема да биде разгледувана темата за спорот за името.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -