10.8 C
Skopje
Saturday, April 20, 2024
Платено политичко рекламирање

Папата Франциск доби поклон ламборџини

Папата Франциск доби необичен подарок – Ламборџини Хуракан. Портпаролката на Светата Столица, Грег Берк, објави фотографија на Твитер, која покажува како Папата го потпишува спортскиот автомобил, потег што најверојатно ќе ја зголеми неговата цена неколку пати. Моделот Хуракан, без потпис на Франциск, чини повеќе од 200.000 долари.

Сепак, автомобилот нема да остане во Ватикан, бидејќи идејата е да биде продаден на аукција, а парите да бидат искористени за неколку добротворни иницијативи.

Една од нив е изградбата на нови домови и цркви во дел од Ирак, каде што војниците на ИСИС го избркаа христијанското население. Другите две иницијативи се поврзани со помош на жртвите на трговијата со сексуални работници и разни развојни проекти во Африка.

Ова не е прва таква аукција. Во 2014 година, Ватикан продаде мотор Харли-Дејвидсон за 284.000 долари, што е 10 пати повеќе од нормалната цена. Јакна со иста марка, потпишана од Френсис, беше продадена за речиси 68.000. IPad, кој некогаш бил во сопственост на папата, пак беше продаден за над 30.000 долари.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img

Последни објави