30.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

Ратко Младиќ осуден за геноцид, доби доживотна казна затвор

Меѓународниот трибунал во Хаг го призна поранешниот генерал на босанските Срби Ратко Младиќ за виновен по обвиненијата против него за геноцид и го осуди на доживотен затвор. Претходно, при читањето на пресудата, Младиќ беше отстранет од состанокот откако почна да вика против судиите, обвинувајќи ги дека лажат. Емоционалниот излив на обвинетиот дојде откако претседателот на судиската комисија Алфонс Орие го отфрли барањето на одбраната денешната седница да биде поништена, бидејќи Младиќ има висок крвен притисок и не е во добра здравствена состојба.

поврзани објави

Последни објави