fbpx
5.8 C
Skopje

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Република Македонија секојдневно се соочуваат со еколошка бомба, а институциите молчат

АКТУЕЛНО

„Граѓаните на Република Македонија секојдневно се соочуваат со еколошка бомба, а институциите молчат. Мерните станици секој ден покажуваат опасно висока загаденост на воздухот со ПМ10 честички.

Последиците од загадениот воздух се повеќе ги чувствуваат граѓаните и ги плаќаат со своето здравје. Секој ден болниците низ државата се полнат со луѓе кои имаат респираторни заболувања.

Граѓаните се оставени сами на себе. Владата на СДС која е 6 месеци на власт не презема конкретни мерки за подобрување на квалитетот на воздухот. Владата нема план.

Владата на СДС дури ги укина и корисните мерки кои ги имаше воведено претходната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

По стапката на владата на СДС тргнаа и нивните градоначалници кои по локалните избори стартуваа со контра мерки.

Додека мерните станици на министерство за животна средина и просторно планирање алармираат секој ден дека има превисоки концентрации на ПМ10 честичките, и граѓаните се гушат, владата на СДС се грижи за нивните луксузирања и полнење на институциите со партиски војници.

Владата на СДС и нивните градоначалници ќе сносат одговорност затоа тоа што не превземаат ништо околу намалување на загаденоста на воздухот поради која секој ден се губат човечки животи“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -