fbpx
16.8 C
Skopje

Цената за Брекзит ќе се чува во тајност

АКТУЕЛНО

Британскиот премиер Тереза ​​Меј успеа да договори со Европската унија (ЕУ), цената на Брекзит да остане тајна. Според најновите информации, цената ќе надмине 40 милијарди фунти, или 53,3 милијарди долари. Меј ги уверила европските лидери дека британската влада е подготвена да плати повеќе пари за Брекит, за да ги специфицира условите на новиот трговски договор помеѓу ЕУ и Лондон.

“Нема да има бројки во договорот за излез од Унијата”, изјави Меј. Условите на состанокот на Европскиот совет нема да бидат напишани во писмена форма. Целта е да се избегне политичка бучава. Разговорите за излез на Велика Британија од ЕУ започнаа во Брисел на 19 јули – скоро една година по референдумот за напуштање на Европската унија. Преговорите можат да продолжат до ноември, по што двете страни ќе имаат шест месеци да ги ратификуваат договорите постигнати во националните парламенти. Самиот Брекзит ќе стане реалност  мора да се одржи на 29 март 2019 година во 23.00 часот по Гинвич или 00.00 во Централно европско време.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -