fbpx
11.8 C
Skopje

ВМРО-ДПМНЕ повикува на протест пред Министерството за правда денес во 18 часот

АКТУЕЛНО

„На удар е слобдномислечкиот Македонец, СДС се пресметува со сите оние кои се грижат и на кои Македонија им е значајна. Во 21 век имаме брутален политички прогон. Македонија е единственото место во светот каде оперски пејач, режисер, актер, архитект, доктор, и други десетици патриоти треба да одговараат за измислено дело тероризам.

Целата оваа хајка е обид да се замолкне опозицијата и да се скрши отпорот против сите антидржавни политики, кои власта ги реализираше во изминатиов период.

Во ист момент кога се изготвува закон за ослободување на над 1.000 затвореници, сторители на тешки кривични дела, кога се најавува ослободување на убијците од Смилковско езеро и кога убијци се шетаат слободни по улиците, власта обвинува за наводен тероризам, уметници, режисери, актери, архитекти и лекари.

Токму затоа ги повикуваме сите граѓани, наши активисти, симпатизери, поддржувачи да излезат и да изразат поддршка кон патриотите, и револт кон политичкиот прогон на власта.

ВМРО-ДПМНЕ денес ќе изврши блокирање на следните крстосници во период од 15 – 17 часот:

– Крстосницата кај Мавровка;

– Крстосницата кај Порта Влае;

– Крстосницата помеѓу Бул. Јане Сандански и Бул. Србија во населбата Ново Лисиче;

– Крстосницата кај „Рампа“ во  населбата Кисела Вода.

Воедно ВМРО-ДПМНЕ ќе организира протест и пред Министерството за правда (Димитрие Чуповски 9), Скопје денес во 18 часот, каде ќе има повеќе обраќања пред присутните“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -