fbpx
5.8 C
Skopje

Меркел повика за помош во врска со нелегалната емиграција од Африка

АКТУЕЛНО

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повика на поголема поддршка во борбата против нелегалната емиграција од Африка по извештајот за постоење на пазари за робови мигранти во Либија.
Ова е “многу емоционална” тема, рече Меркел на петтиот самит меѓу ЕУ и Африканската Унија
кој се одржа во главниот град на Брегот на Слоновата Коска – Абиџан.
Европа и Африка имаат заеднички интерес да се запре илегалната миграција и да се создадат еднакви можности луѓе “, рече Меркел.
На дводневниот форум ќе се разговара за миграцијата, безбедноста и развојот на младите луѓе. На самитот учествуваат 80 европски и африкански лидери, вклучувајќи ги Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон.
Фокусот ќе биде ставен на создавањето подобри образовни и економски можности за
брзо растечкото африканско население, кое, според податоците на ООН, се очекува да порасне до 2050 година повеќе од двапати – на 2,4 милијарди луѓе. Околу 60 проценти од популацијата во Африка е под 25 години. ЕУ има големи надежи дека економската поддршка за Африка на крајот ќе го намали бројот на луѓето кои ја преминуваат Сахара и Средоземното Море (најопасниот миграциски пат во светот) на патот до Европа

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -