fbpx
8.8 C
Skopje

МекМастер: Балканот останува високо на листата на приоритети на САД

АКТУЕЛНО

Западен Балкан продолжува да биде високо на листата на приоритети на САД, порача советникот за национална безбедност на САД Херман МекМастер по состанокот со министрите за надворешни работи на Македонија, Албанија, Босна, Косово, Србија и Црна Гора.

Мекмастер изјавил дека американската администрација останува посветена на евро-атланските аспирации на балканскиот регион, јави Танјуг.

Според Белата куќа, на состанокот се разговарало за можностите САД и земјите од западен Балкан да ги координираат своите напори за мир, просперитет и владеење на правото во регионот, како и да се спротистават на предизвици како што се корупцијата и организираниот криминал.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -