fbpx
19.8 C
Skopje

ВРХОВЕН ОДЛУЧИ: Обвинетите од „Монструм“ на слобода

АКТУЕЛНО

Врховниот суд донесе одлука да ги пушти на слобода обвинетите од случајот „Монструм“ и им определи мерки за претпазливост, забрана за напуштање на живеалиштето и редовно јавување пред судот два пати неделно.

„Врховниот суд на Република Македонија донесе решение по предметот Вкж2 бр.3/2016, познат во јавноста како „Монструм“, со кое на обвинетите А.И., Ф.А., Х.А. и С.Љ. им се определени други мерки за претпазливост, и тоа забрана за напуштање на живеалиште односно престојувалиште, како и редовно јавување пред Основниот суд Скопје I Скопје два пати неделно, а обвинетите веднаш се пуштаат на слобода“ се вели во соопштението од судот.

Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Хазири и Сами Љута по пет и пол години излегуваат од притвор.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -