30.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

МВР на Србија: Уапсени 139 луѓе поради дрога и оружје

Припадници на српското МВР во повеќе одвоени акции во изминатите денови уапсија 139 луѓе поради сомневање за кривични дела неовластено производство и ставање во промет опојни дроги и недозволено производство, држење, носење и промет со оружје.

Поради поседување наркотици уапсени се 96 луѓе од кои се запленети 128,5 килограми опојна дрога, и откриени се седум лаборатории за производство на различни наркотици.

Поради недозволено поседување или носење оружје уапсени се 43 луѓе кај кои се пронајдени 14,5 кг експлозив, ракетни фрлачи, 56 пушки, 36 пиштоли и шест бомби.

поврзани објави

Последни објави