30.8 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

Чичаковски, Милев и Дума поднесоа оставки од ДИК

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски поднесе оставка од функцијата, која како што вели е, негов личен чин.  Чичаковски оставката ја поднесе откако во јавноста дозна дека членовите на ДИК зеле високи надоместоци за последните неколку изборни циклуси и интернет петицијата за оставка на членовите на Комисијата. Претходно и членовите на ДИК од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев ги вратија парите за надоместоци во буџетот и поднесоа оставки.

поврзани објави

Последни објави