fbpx
8.8 C
Skopje

Заедничка воена вежба на САД и Јапонија над Источно Кинеското Море

АКТУЕЛНО

Американските воздухопловни сили и јапонските сили за самоодбрана денеска спроведоа заедничка воена вежба над Источно Кинеското Море, јужно од Корејскиот Полуостров.

Од јапонска страна учествуваа четири авиони ловци Ф-15 и патролни авиони. Американската авијација беше претставена со шест повеќенаменски ловци-бомбардери од петтата генерација Ф-35, четири Ф-18 и два стратешки бомбардера Б-1Б од базата Андерсон на тихоокеанскиот остров Гуам.

Вежбата е со цел зголемување на борбените вештини во заеднички операции.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -