fbpx
11.8 C
Skopje

Груевски: Никого од кандидатите не сум овластил да се повикува на моја наводна експлузивна поддршка

АКТУЕЛНО

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, преку социјалните мрежи испрати порака до кандидатите за иден претседател на партијата кој ќе се избира следниот викенд на вонреден Конгрес.

Тој нагласува дека не овластил никого од кандидатите да се повикува на негова наводна ексклузивна поддршка.

 

Сакам да нагласам дека доколку кој било го злоупотребува моето име како долгогодишен претседател на партијата, во контекст на собирањето потписи за поддршка и во контекст на гласањето, треба да се знае дека станува збор за лажно преставување и информирање, и доколку тоа е пресудно при носењето одлука за поддршка, треба да се одбие давањето подршка или глас. Никого од кандидатите не сум овластил да се повикува на моја наводна експлузивна поддршка, заради собирање потписи за подршка или гласање. Ниту еден мој соработник, пријател, роднина, колега или било кој сопартиец“, вели Груевски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -