fbpx
19.8 C
Skopje

Скопје руши рекорди! На врвот на листата најзагадени градови во светот..

АКТУЕЛНО

Скопје пред индискиот град Калкута и Дака во Бангладеш се наоѓа на врвот на листата најзагадени градови во светот.

Просечната загаденост на главниот град на Република Македонија изнесува 374 милиграми на метар кубен што е доволно да се најде на првото поразително место на оваа листа пред Калкута со 361мг/м3 и Дака со 329мг/м3.

ФОТо

Концентрацијата на канцерогените ПМ10 честички денеска во Скопје изнесува шест пати над максимално дозволената граница која изнесува 50 микгорами на метар кубен. Најзагадено е во Центар – 262мг/м3, Карпош 320 мг/м3, Ректорат 323мг/м3 и Лисиче 331мг/м3.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -