fbpx
16.8 C
Skopje

Дедо и баба фатени со 27 килограми марихуана, планирале да ја делат како подароци за Божик

АКТУЕЛНО

Постар пар се соочува со криминално гонење откако полицијата ги фатила со 27 килограми марихуана, за која што тврдат дека планирале да ја поделат како подароци за Божик за нивните роднини и пријатели.

Патрик (80) и Барбара (83) Жирон патувале од Калифорнија во Небраска, каде што полицијата ги сопрела и со помош на кучиња трагачи ја открила марихуаната во нивниот автомобил.

– Тие кажаа дека марихуаната им била за подароци за Божик, изјави портпаролот на полицијата Пол Врбка. Вредноста на марихуаната на пазарот изнесувала 300 илјади долари.

Патрик Жирон е обвинет за поседување на марихуана со намера за продавање и за немање доказ за платени даноци за марихуаната. Тој бил приведен, но брзо потоа пуштен од притвор.

Марихуаната се уште е забранета за продажба во Небраска и покрај неколкуте обиди на законодавците за легализација на истата во медицински цели.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -