fbpx
11.8 C
Skopje

Дејвид Бекам не е најбогатиот пензионер: Ова се 10 луѓе кои заработуваат највеќе, еве кој ги плаќа

АКТУЕЛНО

Дејвид Бекам не одамна изјави дека тој е најбогатиот пензионер, па медиумите покренија лавина приказни околу вистината за овие информации.

Големи спонзорски договори реклами и брендирање на производите се работите со кои ѕвездите се занимаваат по завршувањето на професионалната кариера.

Дејвид Бекам месечно заработува околу три милиони евра и тоа е точна информација, но не е најбогат пензионер. На прво место е Мајкл Џордан, кој има доживотен договор со Најк, па месечно инкасира 7,5 милиони долари.

Заработката на поранешните спортисти во пензија

1. Мајкл Џордан (90 милиони долари)
2. Дејвид Бекам (40 милиони долари)
3. Арнолд Палмер (37 милиони долари)
4. Џек Никлаус (30 милиони долари)
5. Меџик Џонсон (22 милиони долари)
6. Шекил О’Нил (20 милиони долари)
7. Гери Плејр (19 милиони долари)
8. Вејн Гретски (17 милиони долари)
9. Грег Норман (16 милиони долари)
10. Пеле (15 милиони долари)

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -