fbpx
11.8 C
Skopje

ВИДЕО: На бадник 1914 година – денот кога поради фудбал беше прекината прва светска војна

АКТУЕЛНО

Фудбалот отсекогаш имал голема улога во развивањето на друштвото, а некогаш и повеќе од тоа, како на 24 декември 1914 година, кога буквално фудбалот ја прекинал првата светска војна.

Сред најголемите и најжестоки борби на германските и британските сили, па за божиќ запреле воинствените дејствија еден ден, за да заиграат фудбал.

Војната прекина кариери на повеќе од 5 000 играчи во Британија, па Англија и Германија одиграа пријателски натпревар. На тој наптревар играше и Џејмс Којл, играч на шкотски Албион, а на другата страна Алберт Шмит, член на третолигашот Фузбалклуб 02 Шедвиц.

 

До ден денеска не се знае кој победил на тој натпревар, со оглед на тоа дека по британските и германски архиви стои дека и двете страни постигнале повеќе голови.

Но споменатата фудбалска средба на бадник пред точно 103 години испрати силна порака во светот, дека фудбалот знае да обедини.

 

Извор: СпортКлуб

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -