fbpx
20.8 C
Skopje

ГОЛЕМИТЕ ЛИЧНОСТИ, кои си заминаа во 2017 г.

АКТУЕЛНО

Пејачот на “Линкин Парк“ Честер Бенингтон посегна по својот живот на 20 јули 2017 г. Музичарот беше најден обесен во својот дом. Тој страдаше од депресија и зависност од алкохол и наркотици.

Честер Бенингтон

На 27 септември основачот на списанието “Плејбој“ Хју Хефнер почина на 91-годишна возраст. Во наследство го остави своето легендарно списание, кое помогна за преминување на бариерите околу сексуалната револуција од 60-те години.

Хју Хефнер

На 2 октомври не напушти рок – легендата Том Пети. Музичарот, познат по песни како “American Girl“ “Learning to Fly“, “Free Fallin“ и др., почина на 66. годишна возраст по срцев удар.

Том Пети

Олимпискиот и светски шампион по дигање на тежини Наим Соломенаоглу почина на 50 годишна возраст. Тој не успеа да преживее по трансплатацијата на црн дроб.

Наим Соломенаглу

Актер, драматург – Сем Шепард си замина од овој свет на 27 јули. Тој има номинација за “Оскар“ за улогата во образот на пилотот Чак Јегер во “Вистински нешта“.

Сем Шепард

Чак Бери – наречен уште “Таткото на рокенролот“ – почина на 18 март на 90-годишна возраст. Во неговото наследство влегуваат хитовите “Johnny B. Goode“, “Carol“ и “Sweet Little Sixteen“.

Чак Бери

Актерот Роџер Мур, познат по улогата на Џејмс Бонд во 7 од филмовите за Агент 007, почина на 23 мај после борба со рак. Мур беше 89 години.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -