fbpx
16.8 C
Skopje

Хан: За прием на кандидати од Балканот во ЕУ – 2025 година амбициозна, но реална цел

АКТУЕЛНО

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан оцени дека 2025 година, како датум за евентуален прием на одделни кандидати од Балканот во ЕУ, е реална, но амбициозна цел.

– Претседателот на Европската комисија ја наведе, за некои кандидати, 2025 како можен датум за пристапување. Ова е реално, иако амбициозно, рече Хан во интервјуто за виенскиот дневен весник „Курир“

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -