fbpx
5.8 C
Skopje

Најмалку 16 лица загинаа во напад на црква во Нигерија

АКТУЕЛНО

Во напад на црква во градот Омук во јужна Нигерија за време на новогодишната миса загинаа 16 лица.

– Оваа група луѓе присуствувала на полноќната маса пред да бидат нападнати од заседа вчера во раните утрински часови, јави дописникот на Би-Би-Си, повикувајќи се на полицијата.

Инцидентот се случи во нигериската држава Реки, а е поврзан со зголемените тензии меѓу ривалските банди.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -