fbpx
24.2 C
Skopje

Ердоган: Турскиот народ е уморен од бескрајните преговори за членство во ЕУ

АКТУЕЛНО

Турскиот народ е уморен од бескрајните преговори за членство во ЕУ, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, на заедничката прес-конференција со неговиот француски колега Емануел Макрон во Париз.

– Можно е, на крајот, да не принудат да преземеме одредени чекори. Анкара нема намера постојано да моли за да биде примена во ЕУ. Колку е жално тоа што Турција е принудена да чека пред вратите на ЕУ веќе 54 години, рече Ердоган.

– Франција верува дека иднината на Турција и на турскиот народ мора да биде во Европа, истакна Макрон.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -