30.8 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

ЦРВЕН АЛАРМ ВО РЕАЛ: ПЕРЕЗ СЕ НАЛУТИ И ЈА ПОДГОТВИ НАЈГОЛЕМАТА РЕВОЛУЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА НА ФУДБАЛОТ!

Втората половина од 2017. не беше најдобра за Реал Мадрид, актуелниот шампион на Европа и Шпанија, не ја ни започна најдобро оваа година. Ремито кај Селта ја продлабочи само кризата која трае со месеи, а 16 бодови зад Барселона па дури и со натпревар помалку звучни речиси срамно.

“Црвен аларм во Мадрид“, стои на насловната на Марка. Мадриѓаните ќе мораат да се решат од своите киксови и падот на формата. Можеби не до осмина-финалето од Лига на шампиони, но ако не ги поминат ПСЖ во средината на следниот месец, Зинадин Зидан би лесно можел да стане бивши.

Тој сам изјави дека не очекува дека ќе остане во Реал уште цели 10 години, дека фудбалската кариера не штити од отказ, но дека и да му останат 10 дена, ќе даде се од себе за својот тим.

Јасно, медиумите веднаш шпекулираат дека отказот е близу, но се чини дека постапката за негов отказ е уште повеќе забрзана. Веројатно Перез нема да го смени ниту ако испадне од Лига на шампиони, но јасно е дека во летото ќе бара нов тренер.

Како што стојат работите, негов наследник ќе биде Јоаким Лев, Антонио Конте, Макс Алегри.

Што се однесува пак, до предниот трансфер рок, се чини дека Перез ќе го чека летото. Кепа уште не е пристигнат, повреден е и ќе паузира три месеци. Зидан изјави дека не му треба голман па е јасно дека е подобро Реал да го почека летото за да не ја плаќа неговата клаузула.

Ова лето би можело да биде најврело во новата историја на клубот кога станува збор за нови засилувања.

Освен Зидан, Реал би можеле да го напуштат Бензема, Роналдо, Бејл, а веројатно и Тони Крос. Тоа би значело тектонски промени, Нејмар е првата мета, следната е Дибала, потоа едне стопер, клубот ќе го засили својот тим на четири или пет позиции во тимот. Она што е јасно е дека Перез ќе инсистира да го подмлади својот тим и да прогласи нов почеток на ерата на Реал.

За тоа ќе биде потребна огромна сума на пари, само промената на фудбалерите ќе вреди повеќе од 400 милиони евра, но секако и нивната продажба ќе внесе големи пари во буџетот.

поврзани објави

Последни објави