13.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Во терористички напад во Мали загинаа повеќе од 50 луѓе

Во терористички напад на автомобил- бомба во војниот камп на северот на Мали загинаа повеќе од 50 луѓе, а повредени се стотина.

Експолозијата се случила во базата во оперативниот механизам во градот Гао, каде што се наоѓаат неколку стотини припадници на вооружените групи на мировниот корпус како и војската на Мали.

За овој напад уште никој не превземал одговорност, но се верува дека зад овој чин стојат исламските екстремисти кој се активни во овој дел на земјата.

 

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави