23.8 C
Skopje
Thursday, June 13, 2024

Ги соедини заедничкиот непријател: Русија и Турција со заеднички сили го бомбандираа Aл Баб

Руското минстерство за одбрана соопшти дека денеска руските борбени авиони ги здружиле силите со турските авиони во нападот во засолништето на Исламскат држава во градот Ал Баб, североисточно од Алепо.

Како што пренесува Ројтерс, од министертвото генералот Сергеј Рудској kажал дека тоа е прв пат да воздушните сили на овие држави соработуваат.

Исто така додаде дека ова го договорил и со сириската влада.

поврзани објави

Последни објави