fbpx
15.8 C
Skopje

Бугарскиот министер за финансии: Мојата земја ќе се приближи до влез во еврозоната

АКТУЕЛНО

Бугарскиот министер за финансии Владислав Горанов денеска изјави дека сака неговата земја да се приближи до влезот во еврозоната во текот на следните шест месеци, додека Бугарија претседава со Европската унија.

Горанов пред новинарите изјави дека „најверојатно ќе аплицираме во првиот семестар” за да влеземе во програмата ERM-2, што е потребна пред земјата да се приклучи на еврото, во која сега се 19 членки на ЕУ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -